Scholarship Program

2014 Fall Scholarship Awards


Lucas Berg
B.A.S.F Corporation Merit Award
Nika Wanserski
S T Paper Endowed Scholarship
Domtar Inc. Merit Award
Katie Ebelt
Expera Specialty Soluctions Endowed Scholarship
Class of 1987 Merit Award
Fred Dorn
Ashland-Hercules Wayne Draper Endowed Scholarship
B.P.M. Merit Award
Dustin Ziegelman
Georgia Pacific Corporation Endowed Scholarship EKA Chemicals Merit Award
Wausau Paper Scholar
Austin Feuerhammer
Stora Enso Papers Endowed Scholarship
Class of 1987 Merit Award
Kory Kleuskens
Albany International Endowed Scholarship
Bercen, Inc. Merit Award
Casey Ausloos
Lake States TAPPI Endowed Scholarship
Joseph Osfar Merit Award
Zach Goedeke
Weyerhaeuser Endowed Scholarship
Buckman Laboratories Merit Award
Heul Sanders
BE & K Paper Chase Endowed Scholarship
 Justin Dentici
International Paper (Champion) Endowed Scholarship
Great Northern Merit Award
Austin Jackson
Wagner Endowment (George & Gladys)
Tyler Shimulunas
Bergomi (Jospeph G.) Endowed Scholarship
Class of 1974 Merit Award
Wausau Scholar Award
Collin Koffarnus
Little Rapids-Egan Family Foundation
Class of 1990 Merit Award
Roman Katzer III
Four Horsemen Endowed Scholarship EKA Chemicals Merit Award
Steven Swan
S T Paper Endowed Scholarship
Class of 1987 Merit Award
Rudy Mogden
Kimberly Clark Merit Award
Andrew Kawleski
Art Rankin-N.C. Pima Endowed Scholarship
Hydrite Chemical Co. Merit Award
Dylan Beyersdorf
Kocurek Endowed Scholarship
Class of 1984 Merit Award
Wausau Paper Scholar
Justin Okruszynski
Leah Renee Brueckner Memorial Endowed Scholarship
MeadWestVaco Merit Award
Joseph Molle
Class of 1980 Endowed Scholarship
Bercen, Inc. Merit Award
Katherine Ebensperger
Class of 1980 Endowed Scholarship
Kadant Johnson, Inc. Merit Award
Evan Page
Neenah Paper, Inc. Endowed Scholarship
Pöyry (Appleton) LLC Merit Award
Wausau Paper Scholar
Breden Peterson-Fritsch
S T Paper Endowed Scholarship
MeadWestVaco Merit Award
Leslie Hillberg
Four Horsemen Endowed Scholarship
Adam Socha
Lake States TAPPI Endowed Scholarship
Packaging Corporation of America Merit Award
Rayanne Racine
Setterholm Endowed Scholarship
Kadant Johnson, Inc. Merit Award
Stephen Nelson
Hydrite Chemical Co. Merit Award
Jay Tienor
North Central PIMA Endowed Scholarship
NewPage Merit Award
Mitchell Schreiner
Nalco Foundation Endowed Scholarship
NewPage Merit Award
Ryan Nieman
Class of 1993 Endowed Scholarship
Cascades Tissue Group Merit Award
Consolidated Papers Foundation Endowed Scholar
Garrett Bartlet
Omnova Solutions Endowed Scholarship
Sentry Insurance Foundation Merit Award
Maxwell Theys
Omnova Solutions Endowed Scholarship
ST Paper Merit Award
Alexander Stuplich
G.E. Betz Endowed Scholarship
Class of 1985 Merit Award
Leo Bisch
Stanley (James E.) Memorial Merit Award
Voith Paper Merit Award
Jonathon Waterman
J.R. Fanselow Endowment (Engelhard)
ST Paper Merit Award
David Veit
Class of 1989 Merit Award
Benjamin Domasky
Peter Macintyre (P.I.M.A.) Endowed Scholarship
B.P.M. Merit Award